top of page

 

     Серед широких ланів, квітучих садів, дубових і грабових гаїв, у долинах річок і балок в місцях перетину рік Сріблянки, Медянки і Балаклейки розкинулося село Балаклея. 

      Балаклея – назва татарська. В історії відомий цар заволзьких татар Балакай, який у 1321 році зупинився на місці нинішнього села під час походу проти Скирмунта. Звідси і пішла назва нашого села. 
      Балаклея вперше згадується в історичних документах 1674 року. Власником села на той час був російський князь Г.О. Потьомкін, який передає село Балаклею в спадщину своєму племіннику графу Олександру Самойлову. У 1820 р. Самойлов дарує с. Балаклею своїй дочці Софії – володарці всього Смілянського маєтку. Уже в 1848 році вона будує нову дерев’яну церкву. У 1885 році тут відкривається однокласна міністерська школа, яка в 1913 році була передана в розпорядження земства і в якій вчилися 20-25 учнів за трирічною програмою.

Історія закладу освіти

    Минають роки, а окрасою села залишається школа… 
У центрі села серед кленів і беріз розташована Балаклеївська спеціалізована школа

І-ІІІ ступенів імені Євгенії Гуглі, яка була збудована 1975 року. За цей час відбулося багато змін. Чимало випускників залишило стіни рідної школи, але пам’ять про неї в серцях залишиться назавжди.
   Одним з перших директорів новозбудованої школи була Новік Жанна Володимирівна, яка віддала їй вісім років самовідданої праці. Гордістю Жанни Володимирівни є її учні, кращі випускники:
- Горідько (Шатайло) Тетяна Миколаївна;
- Кізенко (Гнатишина) Таїса Аркадіївна – нині директор Смілянської школи №2;
- Штейн Олександр Іванович – служив начальником курсу Ростовського вищого ракетного училища, нині у відставці, та багато інших. Далі директором школи були Колос Анатолій Сергійович, Плашенко Ольга Яківна. А з 1979 року школу очолила Чубок Галина Олексіївна, яка далі продовжувала згуртовувати колектив на творчі справи. На жаль, життєвий шлях людини не вічний. Багато хто з колишніх учителів відійшов за вічну межу, залишивши про себе добру пам’ять. Це і колишній директор Чубок Г.О., родина Костельнюків, Володимир Васильович і Роза Миколаївна, Ворошилов Вадим Трохимович, Мальована Лариса Михайлівна, Копаєва Маргарита Іванівна, Родіна Тамара Павлівна. Але життя продовжується. І в 1988 році школу очолила Дорожкіна Неля Сергіївна.

Її ім’я носить наша школа

     31 березня 2003 року Указом Президії Верховної Ради України Балаклеївській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №1 було присвоєно звання — школа імені Євгенії Яківни Гуглі. Таке рішення Президії Верховної Ради було зумовлено тим, що Заслужений учитель України Гугля Євгенія Яківна була директором даної школи з 1952 по 1968 роки, внесла вагомий вклад в розвиток освіти не тільки району, а й області.
    Євгенія Яківна народилася 5 серпня 1908 року на Київщині. 1928 року закінчила педагогічний технікум і розпочала свою педагогічну діяльність в школі селі Балаклея.
    З 1946 року працює учителем в Балаклеївській школі,  в 1952-1968 p.p.
 — незмінний директор цієї школи. Під її керівництвом школа стала однією з найкращих шкіл Смілянського району. За свою педагогічну діяльність Євгенію Яківну Гуглю нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора, орденом Знак Пошани, медаллю імені А.С. Макаренка, присвоєно звання Заслужений учитель України.

 

© 2014 . Персональний сайт учителя

української мови та літератури Дмитренко Г.М.

 

bottom of page